Rynek dokumentów kolekcjonerskich w 2025 roku jest niesamowicie aktywny. Te najlepsze firmy stosują poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, mają wszystkie zabezpieczenia włącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Niestety, jak w dowolnej branży, występują producenci którzy usiłują sprzedawać marne podróbki za wygórowane ceny. Jak wobec tego rozpoznać autentycznie wysokiej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to taki solidny plastik, który jest niesamowicie odporny. Jest to konkretnie ten materiał który dźwięczy „metalowo" jak rzuci się dokumenciki na blat biurka. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest sztywniejszy od standardowego PCV, ciężej się wygina, mniej podatny na ciepło.
Wszystkie dane personalne na wysokiej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być nanoszone za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie zwykłego druku. Odmienność w cenie jest ogromna, dlatego nic zadziwiającego, że różnica w cenie też jest spora.
W produktach z poliwęglanu dane są grawerowane, co możesz poczuć przeciągając po nich palcem. Co więcej, pod pewnym kątem grawerowane elementy wykazują często lekko srebrzysty odblask, który jest nieosiągalny do uzyskania przy wykorzystaniu typowego druku. Nadruk UV to specjalny element, który dostrzegasz tylko pod światłem ultrafioletową. Aby zweryfikować występowanie nadruku UV, potrzebna będzie odpowiednia lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
dokumenty kolekconerskie
Następna znacząca kwestia! Czasem te cyfrowe rzeczy posiadają opcje których nie mają pierwowzory. Te detale nie tylko zwiększają standard dokumentu kolekcjonerskiego, ale także świadczą o nowoczesnej technologii użytej do jego wytworzenia. Dobrej jakości dokumenty kolekcjonerskie zawierają nadruk UV zrobiony z dbałością o szczegóły, z utrzymaniem odpowiednich kolorów i wzorów identycznych z oryginałem. Kinegram - holograficzny element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - zmienne laserowo obrazy, Relief - odczuwalne dotykiem zagłębienia lub wypukłości. W premium dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów musi sięgać niemal 100% identyczności z pierwowzorem. Kiepskie podróbki albo w ogóle nie posiadają nadruku UV, albo jest on zrobiony niestarannie.
W krajowym prawie jazdy czy dowodzie osobistym specjalnym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub termin ważności. To jeden z trudniejszych do wyprodukowania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie ma, albo jest on wyprodukowany w sposób uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od materiału bazowego, przez grawer, po zabezpieczenia wizualne - mają ze sobą współgrać i stanowić zgraną całość. Ogromny asortyment istniejących wariantów potrzebuje od nabywcy dużej wiedzy na temat jakości wytworzenia. Dokumenty kolekcjonerskie najwyższej jakości charakteryzują się odpowiednią ciężar i szerokość, podobną do oryginałów.
Solidni sprzedawcy zazwyczaj z radością zaprezentują Wam te wszystkie szczegóły, bo są zadowoleni ze swojej pracy. Jak widzimy w materiale analitycznym: "Dodatkowym plusem jest szansa otrzymania obrazów zrobionego dokumentu przed wysyłką." Wymienione 10 cech to podstawowe kryteria, które umożliwią Ci odróżnić autentycznie premium produkt od słabego podróbki. Warto zakupić pojedynczy, ale dobry dokument, aniżeli parę słabej jakości.